معاون دبیرکل کنگره الناصری عربستان گفت که آمریکا برای جلوگیری از تشدید اختلافات در خاندان سعودی سلمان بن عبدالعزیز را به سرعت به مقام ولیعهد جدید عربستان انتخاب کرد.

ولیعهد جدید عربستان را آمریکا انتخاب کرد

 

به گزارش فارس، "فاروق العشری" معاون دبیرکل کنگره الناصری عربستان از دخالت آمریکا در امور کشورهای منطقه انتقاد کرد و گفت: واشنگتن "سلمان بن عبدالعزیز" را برای جانشینی نایف به مقام ولیعهد جدید عربستان انتخاب کرد.

وی امروز در گفتگو با شبکه خبری العالم درباره اختلافات داخلی خاندان آل سعود افزود: این اختلافات قدیمی و عمیق است و از زمان مرگ "عبدالعزیز" پادشاه اسبق عربستان و موسس خاندان آل سعود، ایجاد شده است.

روزنامه القدس العربی در تحلیلی از بالاگرفتن دوباره جنگ قدرت در بین خاندان سعودی درپی مرگ دومین ولی‌عهد این کشور ظرف هشت ماه گذشته خبر داد.

جنگ قدرت بین آل سعود بالاگرفت/ گمانه زنی ها درباره ولی‌عهد جدیدبه گزارش فارس، روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت: درپی اعلام خبر درگذشت شاهزاده نایف بن عبدالعزیز ولی‌عهد و وزیر کشور عربستان درجریان گذراندن دوره درمانی خود در یکی از بیمارستانهای شهر ژنو ، بار دیگر درها برای کشمکش میان شاهزادگان آل سعود در زمینه ولی‌عهد جدید باز خواهد شد.

ناظران سیاسی معتقد هستند که اختلافات در انتخاب ولی‌عهد و انتخاب وزیر کشور نهفته است.

در پی وخیم شدن حال پادشاه سالخورده سعودی، برخی رسانه‌ها از وخامت حال ملک عبدالله و حتی از مرگ او خبر دادند.
 
درحالی که برخی رسانه‌ها از وخیم بودن حال ملک عبدالله بن عبدالعزیز" پادشاه عربستان خبر می‌دهند، برخی منابع نیز خبر مرگ شاه سعودی را منتشر کرده و درعین حال اعلام کرده‌اند که این خبر از سوی برخی منابع عالی‌رتبه دفتر پادشاهی رد شده است.
این رسانه‌ها اعلام کردند که خبر مرگ شاه سعودی کاملا صحت دارد، اما بدلیل بحران جاری در منطقه عربی و تحولات متعدد و پرتنش در کشورهای مختلف عربی، مقامات سعودی ترجیح می‌دهند، خبرمرگ ملک عبدالله را فعلا منتشر نکنند.
برخی منابع اعلام می‌کنند که دلیل دستور آماده باش نیروهای نظامی و امنیتی در عربستان سعودی دقیقا بدلیل وخیم بودن حال پادشاه و احتمال مرگ قریب‌الوقوع او است.
عبدالله بن عبدالعزیز ششمین پادشاه عربستان سعودی و دهمین فرزند «عبدالعزیز آل سعود» بنیانگذار عربستان جدید است.
وی پس از مرگ برادرش فهد بن عبدالعزیز، و از تاریخ اول اوت 2005 به‌مدت پادشاه عربستان بود.
وی اول اوت1924 میلادی برابر با 10 مرداد 1303 در شهر ریاض پایتخت عربستان متولد شد.
ملک عبدالله از سال 1975 معاون دوم نخست وزیر بود.
او همچنین از سال 1982 میلادی تا سلطنت، ولیعهد عربستان شد. البته وی از سال 1995 و پس از بیماری و زمین‌گیر شدن ملک فهد عملاً تمامی اختیارات یک پادشاه را در دست گرفته بود
اقدام شتابزده شاه عربستان در تعیین ولیعهد بعدی موجب شده است که ناظران در این کشور از احتمال جدی بودن بیماری وی خبر دهند.
شاه سالخورده عربستان تاکنون چندین بار برای انجام آزمایش های پزشکی، گذراندن دوره نقاهت و عمل جراحی عربستان را ترک کرده است.
به گفته منابع عربستانی، وی از بیماری های مختلفی مانند فشار خون، در رفتگی مهره در ستون فقرات و برخی بیماری های طاقت فرسا و خطرناک رنج می برد.
"ملک عبدالله" پس از مرگ "نایف بن‌عبدالعزیر"، برادر وی "سلمان بن عبدالعزیز" 77 ساله را، که پیش از این حاکم مکه بود، به عنوان ولی‌عهد، وزیر دفاع و معاون نخست‌وزیر برگزید.
سلمان بن عبدالعزیز بیست و پنجمین پسر عبدالعزیز، موسس حکومت آل سعود عربستان است. وی از ارکان این خاندان محسوب می شود و پس از عبدالله، پادشاه عربستان و نایف بن عبدالعزیز ولی‌عهد پیشین، فرد شماره سه خاندان آل سعود محسوب می‌شد .
نایف حدود 7 ماه قبل و پس از مرگ برادرش "سلطان" ولی‌عهد قبلی در بیمارستانی در نیویورک بر اثر بیماری، از سوی ملک عبدالله در سن 79 سالگی به ولیعهدی رسیده بود.
ولی‌عهد جدید عربستان 77 سال سن دارد و او هم مانند دیگر شاهزادگان سالخورده که در رأس هرم قدرت خاندان آل سعود قرار دارند بیمار است و گفته ها حاکی است که وی از بیماری معده رنج می برد.